„Wytyczanie drogi” – pod tym hasłem od lat w Krakowie odbywają się zawody między twórcami z całego świata. Co roku trzyosobowe jury staje przed trudnym wyborem   - komu należy się nagroda w wysokości 25 tysięcy dolarów? Dowiedzmy się zatem więcej o tej trójce! 

W tym roku przewodniczącym Jury Konkursu Głównego został Tomasz Wasilewski, polski reżyser i scenarzysta, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Otrzymał go za scenariusz do „Zjednoczonych stanów milości” (2016), swojego ostatniego jak do tej pory filmu, znakomicie przyjętego również w Polsce. Debiutował cztery lata wcześniej kameralnym „W sypialni”, gdzie nakreślił intymny portret kobiety (popisowa rola Katarzyna Herman), która umawia się przez internet z mężczyznami, by następnie dosypać im do drinka środek usypiający i spędzić bezkarnie noc w ich domach. Kolejnym projektem Wasilewskiego były odważne „Płynące wieżowce” (2013), opowiadające o nieoczywistej relacji i rodzącym się uczuciu między dwoma młodymi mężczyznami, z których jeden pozostaje w związku z kobietą. Kino polskiego twórcy zawsze pulsuje emocjami i dotyka trudnych tematów – czy tego również nasz juror będzie szukał wśród filmów konkursowych?

Tomasza Wasilewskiego w niełatwych wyborach wesprze Gemma Jackson, brytyjska scenografka, laureatka dwóch nagród Emmy. Wyróżnienia otrzymała za swoją pracę na planie kultowej już chyba „Gry o tron” oraz miniserialu „John Adams”. Została także zauważona przez Akademię Filmową, która postanowiła ją nominować za scenografię stworzoną do „Marzyciela” (2004). 

Grono Jury Konkursu Głównego dopełni Lee Magiday – amerykańska producentka filmowa, która ma na koncie dwie współprace z Yorgosem Lanthimosem („Lobster”, 2015 i „Faworyta”, 2018).

O tym, kto zdobędzie w tym roku Krakowską Nagrodę Filmową festiwalu Mastercard Off Camera, przekonamy się już 11. września.

 

 

JURY KONKURSU GŁÓWNEGO

Tomasz Wasilewski 

Przewodniczący Jury Konkursu Głównego, Tomasz Wasilewski, zasłynął jako reżyser i scenarzysta nie tylko na Polskiej, ale i światowej scenie filmowej. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi już swym fabularnym debiutem “W sypialni” zyskał uznanie międzynarodowych krytyków. Kolejny film reżysera “Płynące wieżowce” miał swą światową premierę na prestiżowym nowojorskim festiwalu Tribeca, po czym zdobył rozliczne nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach. Trzecia fabuła Wasilewskiego, “Zjednoczone Stany Miłości” została nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz na festiwalu filmowym w Berlinie.

WASILEWSKI

 

Lee Magiday 

Lee Magiday ropoczęła swoją karierę jako producentka teledysków i filmów krótkometrażowych. Pierwszym filmem pełnometrażowym, przy którym Magiday pełniła fuunkcję producenta, był hit “Gliniarz” w reżyserii Johna Michaela McDonagh. W 2015 Lee wyprodukowała pierwszy anglojęzyczny film Yorgosa Lanthimosa, “Lobster”, który miał swoją premierę na festiwalu w Cannes i zdobył liczne nagrody i nominacje na wielu festiwalach. Parę lat póżniej kolejna współpraca Magiday i Lanthimosa “Faworyta” okazała się jeszcze większym sukcesem. Film zdobył nominację do Oskara za najlepszy film roku, wygrał nagrodę BAFTA dla Najlepszego Brytyjskiego Filmu, nagrodę BIFA dla Najlepszego Brytyjskiego Filmu NIezależnego oraz nagrodę European Film Award. Kilka lat temu Magiday założyła własną firmę prdukcyjną - Sleeper Films.

MAGIDAY

 

Gemma Jackson 

Brytyjska scenografka Gemma Jackson, ma na swoim koncie głośne produkcje zarówno filmowe jak i telewizyjne. Jackson jest twórcą scenografii do takich hitów filmowych jak “Dziennik Bridget Jones”, “Iris”, “Dżentelmeni” czy “Alladyn” w reżyserii Guy’a Ritchie. Za swoją pracę jako kierownik artystyczny przy filmie “Marzyciel” oprócz wielu nagród wyróżnień, dostała także nominację do Oskara. Wśród jej produkcji telewizyjnych są kreacje do tak uznanych seriali jak: “Fortitude” czy “John Adams”. Lecz najbardziej rozpoznawalnym serialem, do którego Jackson stworzyła scenografię, za którą została nagrodzona Emmy, jest “Gra o tron”. Jackson pracowała przy trzech pierwszych sezonach serialu i jest oryginalnym twórcą scenerii jednego z największych przebojów telewizyjnych ostatnich lat.

JACKSON

 

 

JURY POLSKIEGO KONKURSU FILMÓW FABULARNYCH

Fiona Weir 

Dorobek filmowy Fiony Weir jest ogromny, składają się na niego zarówno produkcje wielkobudżetowe, jak i bardziej niezależne filmy. Swoją karierę w castingu Weir zaczęła asystując słynnej reżyserce castingu, Mary Selwyn, pracując z nią przy takich obrazach, jak: “Love Actually” czy “Harry Potter i Czara Ognia”. Nastpnie, Weir sama została główną reżyserką castingu ostatnich czterech części serii, reżyserowanych przez Davida Yates’a, z którym pracowała później tworząc obsadę do wszystkich trzech części filmów serii “Fantastyczne Zwierzęta”. Oprócz Yates’a, Weir pracowała z takimi reżyserami jak: Clint Eastwood, Roman Polański czy Peter Weir. Jest również reżyserem castingu do filmów: “Brooklyn”, “Pokój” i “Judy”, z których każdy zdobył Oscary lub nominacje do nich dla najlepszych aktorów. 

WEIR

 

Helena Coan 

Brytyjska reżyserka, scenarzystka i muzyk, Helena Coan, rozpoczęła swoją karierę w filmie reżyserując dokumentalne i fabularne filmy krótkometrażowe. Jej niezależny niskobudżetowy debiut to dokument “Chasing Perfect”, o projektancie samochodów Franku Stephensonie. Kolejny film Coan, to “Audrey” o gwieździe kina Audrey Hepburn, który zdobył uznanie krytyki i w zeszłym roku trafił do szerokiej dystrybucji. Najnowszy projekt Heleny to produkcja Amazon Original pod tytułem “Lioness”. To kolejny dokument, tym razem o bokserce Nicoli Adams, pierwszej kobiecie która wygrała olimpijskie złoto w boksie. Film trafi na ekrany kin w przyszłym miesiącu. 

COAN

 

Tonia Mishiali 

Cypryjska producentka i reżyserka Tonia Mishiali w centrum swoich filmów stawia kobiety i ich problemy. Mishiali przez lata reżyserowała dla teatru i telewizji, ale w 2013 zaczęła pracę nad filmami kinowymi. Po kilku filmach krótkometrażowych, które były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach, w 2018 Tonia nakręciła swój pełnometrażowy debiut fabularny “Pause”. Film pokazywany był szeroko w świecie festiwalowym, między innymi również w Konkursie Głównym Mastercard OFF Camera w 2019. Zdobył wiele nagród, w tym ngrodę FIPRESCI dla Najlepszego Greckiego Filmu roku. Mishiali jest również członkiem Europejskiej Akademii Filmowej oraz Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Cyprus Film Days.

MISHIALI

 

 

Jury FipresciAnita Piotrowska

Anita Piotrowska jest krytyczką filmową i publicystką „Tygodnika Powszechnego”, współautorką książek o tematyce filmowej.  Pisuje także do „Ekranów” i „Kina". Pracuje dla Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie pełni rolę kuratorki sekcji dokumentalnej. Jako członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI była jurorką na licznych festiwalach w kraju i za granicą. W 2014 roku otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa, a w 2021 roku  nagrodę ZAIKS-u im. Krzysztofa Teodora Toeplitza. 

 

Piotrowska


Petra Meterc

Meterc

 

Colette de Castro

de castro