Image
fot. kadr z filmu

Twórca „Mostu nad Sundem” Christian Wikander, Joseph Mawle, aktor wcielający się w rolę Benjena Starka z „Gry o Tron”, motyw terrorysty czy postać „Obcego” – to tylko niektóre elementy programu tegorocznego SerialConu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 29.04-03.05 w budynkach krakowskiej Arteteki WBP i Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Jak co roku jest on częścią festiwalu Mastercard Off Camera. Fani seriali liczyć mogą na spotkania z ulubionymi aktorami i blogerami, projekcje w festiwalowych kinach i warsztaty z zaproszonymi ekspertami. Wydarzenie jest bezpłatne dla uczestników, wystarczy tylko pobrać darmową wejściówkę, a na warsztaty zapisać się z wyprzedzeniem.

Z gośćmi zagranicznymi porozmawiamy w tym roku przede wszystkim o procesie twórczym, recepcie na idealny serial i tworzeniu wciągających narracji serialowych, w tym osadzonych w „nierealnej” konwencji, takiej jak fantasy, SF czy dramat kostiumowy. O budowaniu wiarygodnej fikcji opowiedzą serialowi showrunnerzy, między innymi twórca „Mostu nad Sundem” Christian Wikander, Porozmawiamy też o serialu, który choć toczy się w wymyślonym świecie to przyciąga serca masowego widza, czyli o kończącej się tej wiosny „Grze o tron” HBO. O swoim doświadczeniu w pracy nad serialem opowie Joseph Mawle, aktor wcielający się w rolę Benjena Starka, a znany także m.in. z seriali „Sense8” i „Ripper Street”.

Porozmawiamy o serialowych motywach, takich jak postać terrorysty czy postać „Obcego” oraz o relacji twórców z fanami, o internetowym hejcie, a także o polskich lokacjach serialowych i współpracy serialowych ekip z różnymi regionami naszego kraju. Z serialowymi aktorkami porozmawiamy w ramach panelu „Kobieta w kryminale”, a z aktorami w ramach dyskusji o polskich rebootach serialowych, czyli o nowych odsłonach kultowych seriali „Odwróceni” i „39 i pół”. Wśród gości z branży spodziewać się można Tomasza Karolaka, Michaliny Łabacz czy Magdaleny Boczarskiej, a wśród dyskutantów nie zabraknie blogerów, youtuberów i podcasterów, takich jak Mysza Movie, Watching Closely, Wanna Pełna Zombie, Urwany Film, Podsłuchane.pl, Piekielna strona popkultury, NaEkranie, Bałagan kontrolowany czy Catus Geekus.

W paśmie nocnych maratonów serialowych skupimy się w tym roku na serialach polskich. Obejrzymy m.in. seriale „Chyłka – zaginięcie” i „Odwróceni. Ojcowie i córki”, zaprosimy też naszą publiczność na dwa pokazy premierowe – pierwszy odcinek drugiego sezonu „Pod Powierzchnią” TVN i pilot serialu z wątkami nadnaturalnymi – „Wizjonerka”. Widzowie będą mogli także obejrzeć głośny film telewizyjny pt. „Bauhaus” (2019, Freemantle, Germany).

Drugiego maja, we współpracy z telewizją HBO odbędzie się specjalny pokaz serialu „Ślepnąc od świateł”, połączony ze spotkaniem z Krzysztofem Skoniecznym i Janem Fryczem.

Trzeciego maja po raz pierwszy w Polsce fani serialu "Doctor Who" zobaczą nową animację na podstawie zaginionej części serialu z 1967 roku, w ramach specjalnego pokazu BBC First.

W części warsztatowej liczyć można przede wszystkim na kreatywną pracę nad scenariuszem –  rozwijania własnych pomysłów uczyć będą Agnieszka Kruk ze StoryLab.Pro i Andrew Ellard, nagrodzony BAFTĄ scenarzysta i konsultant scenariuszowy z Wielkiej Brytanii. Dodatkowo zapraszamy na cieszące się co roku ogromną popularnością warsztaty makijażu i charakteryzacji prowadzone przez krakowską Szkołę Charakteryzacji i Makijażu FAM.