O WOLONTARIACIE

Wolontariat podczas Festiwalu Mastercard OFF Camera to okazja do poznania fantastycznych osób i zawarcia nowych znajomości! Oprócz pokazów filmów kina niezależnego, okres Festiwalu obfituje w liczne spotkania z twórcami, wykłady branżowe, panele dyskusyjne oraz wydarzenia towarzyszące. Jako wolontariusz otrzymasz imienny identyfikator, uprawniający Cię (poza godzinami pracy) do wstępu na seanse filmowe oraz koncerty składające się na muzyczną część Festiwalu – OFF SCENĘ.

Wolontariat na Mastercard OFF CAMERA daje możliwość aktywnego współtworzenia prestiżowego wydarzenia o skali międzynarodowej. To niecodzienne i obfitujące w wyzwania doświadczenie, które pozwoli Ci poznać od kuchni funkcjonowanie festiwalu filmowego. Udział w wolontariacie daje również możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz pogłębienia własnych zainteresowań, a nawet sprawdzenia swoich sił w czymś zupełnie nowym!

Nasz Festiwal to przede wszystkim ludzie tworzący niezwykłą, pełną energii i pasji atmosferę podczas całego wydarzenia, a znajomości zawarte podczas wolontariatu mogą przerodzić się w przyjaźń na lata – coś o tym wiemy!

Jak co roku zapraszamy Was do współtworzenia Mastercard OFF Camera.

Czekamy na Wasze zgłoszenia!



INFORMACJE DODATKOWE

W ramach wolontariatu istnieje możliwość odbycia praktyk studenckich. Należy poinformować o koniecznym do zrealizowania wymiarze godzinowym – przyjmujemy każdą liczbę godzin, będą one uwzględnione przy tworzeniu harmonogramu wolontariusza. Jeśli do zrealizowania masz dużo godzin, zaangażujemy Cię do pomocy jeszcze przed rozpoczęciem Festiwalu!

Po Festiwalu każdy wolontariusz będzie mógł odebrać zaświadczenie o odbytym wolontariacie. Najbardziej zaangażowane osoby otrzymają również referencje. Organizatorzy zapewniają ubezpieczenie OC i NW. Nie są w stanie pokryć kosztów zakwaterowania i wyżywienia wolontariuszy.

Wolontariuszem może zostać każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 rok życia.


DZIAŁY WOLONTARIATU NA FESTIWALU MASTERCARD OFF CAMERA

FESTIVAL TV

Jest to dział zajmujący się przygotowywaniem materiałów filmowych do promocji festiwalu jak i z samego wydarzenia, materiałów dla sponsorów i kronik festiwalowych a także wywiadów z gośćmi festiwalu. Powstałe materiały w postaci kronik festiwalowych pokazywane są publiczności festiwalowej przed każdym seansem w każdym z festiwalowych kin.

Do działu Festival TV szukamy:

- Montażystów (mile widziana znajomość programów Premiere, After Effect, FinalCut)
- Operatorów
- Dźwiękowców
- Reporterów
- Kierowników Produkcji
- Wydawców/OFF writerów
- Logistyków

Praca działu Festival TV zaczyna się już przed festiwalem i daje możliwośc wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych warsztatach. Wolontariat w Festival TV daje niepowtarzalną szansę na zdobycie doświadczenia pod okiem fachowców działających już od wielu lat w branży filmowej, poszerzenia swojego portfolio oraz poznania wielu niezwykłych osobistości świata kina i mediów.

Jeśli marzy Ci się praca w przemyśle filmowym i chcesz się w tym kierunku rozwijać - Festival TV jest dla Ciebie!

PRODUKCJA/DZIAŁ TECHNICZNY

Dział Produkcji kompleksowo zajmuje się formalną, techniczną i logistyczną organizacją Festiwalu. Począwszy od zapewnienia formalnych zgód i właściwych pozwoleń miejskich, opracowania planów logistycznych oraz harmonogramów działań, przez nadzór nad pracami podwykonawców, zapewnienie scenografii, obsługi technicznej i transferów gości, po współpracę z ochroną i organizację uroczystych gal z koncertami i wręczaniem nagród. Wolontariusze działu produkcji wykonują głównie lekkie prace techniczne i montażowe, pomagają w obsłudze sprzętów audiowizualnych, dbają o oprawę scenograficzną wydarzeń oraz wspierają koordynatorów w codziennych pracach organizacyjnych.

Wolontariusze rozpoczynają pracę wraz z pierwszymi montażami, jakie mają miejsce kilka dni przed startem Festiwalu. W trakcie samej imprezy pracują zmianowo (godziny poranne i popołudniowe), przy czym podczas większych wydarzeń zdarzają się też prace w godzinach wieczornych. Zadania dla wolontariuszy kończą się wraz z zamknięciem demontaży, a więc kilka dni po Festiwalu.

Wspierając dział Produkcji można zobaczyć, jak wygląda organizacja wydarzeń „od zaplecza”, poznać siłę pracy zespołowej, a także rozwinąć umiejętność logicznego myślenia i dbania o szczegóły.

OBSŁUGA KIN

Do zadań działu należy przygotowanie sal do projekcji, każdorazowe przywitanie widzów i sprawdzanie ich biletów, zapowiadanie seansów przed projekcją oraz zbieranie głosów w konkursach festiwalowych.

Praca przy Obsłudze Kin trwa od dnia rozpoczęcia Festiwalu aż do ostatniego seansu w ostatnim dniu Festiwalu, ma charakter dwuzmianowy, wyliczany od pierwszej do ostatniej projekcji.

Szukamy osób cechujących się wysoką kulturą osobistą, dobrą organizacją, odpowiedzialnością, punktualnością, otwartością i zaangażowaniem. W zamian oferujemy zapoznanie się z zasadami funkcjonowania konkursów festiwalowych oraz specyfiką działania krakowskich kin studyjnych. 

REDAKCJA

Redakcja zajmuje się prasową obsługą Festiwalu. Wolontariusze uczestniczą w sesjach Q&A z zaproszonymi gośćmi i tworzą relację z tych spotkań, przeprowadzają również wywiady z twórcami filmów konkursowych i jury. Aktywnie uczestniczą w galach i wydarzeniach specjalnych. Na stronie internetowej zamieszczane są również recenzje festiwalowych filmów oraz reportaże z wydarzeń towarzyszących festiwalowi.

Praca redakcji rusza około 10 dni przed Festiwalem, a już w jego trakcie – ma charakter nielimitowany. Grafik ustalamy indywidualnie, każdego festiwalowego poranka. Średnio każdy wolontariusz tworzy jeden tekst dziennie. Część przygotowywanych materiałów jest wykorzystywana na www poza festiwalem, w ciągu całego roku (jak np. recenzje).

Mile widziane są: dobra organizacja pracy, doświadczenie (choćby minimalne) w pracy redakcyjnej, umiejętność pracy pod presją czasu, dobry język, umiejętność redagowania tekstu, otwartość, komunikatywność, zaangażowanie i oczywiście kochanie kina niezależnego Praca w dziale redakcji to szybki kurs pracy dziennikarza w medium internetowym. U nas nauczysz się odpowiedniego tempa pracy, a także poznasz kulisy przygotowywania materiałów – od rozpoczęcia researchu, przez pisanie i autoryzację, po promocję tekstu. Dla wielu naszych wolontariuszy MASTERCARD OFF CAMERA była pierwszym zderzeniem wywiadowym ze znanym nazwiskiem w świecie filmu. Znakomita większość z Was tuż po Festiwalu zostaje przez nas zatrudniona, a inni trafiają do redakcji portali kulturalnych i filmowych.

MEDIA

Dział Mediów zajmuje się przede wszystkim obsługą dziennikarzy oraz wszystkimi sprawami związanymi z obecnością mediów na Festiwalu. Do głównych zadań Wolontariuszy będą należeć: obsługa festiwalowych Social Mediów, współpraca z dziennikarzami, ustalanie harmonogramów wywiadów, przygotowanie i obsługa ścianek prasowych, konferencji oraz paneli dyskusyjnych. Praca w tym dziale często związana jest z dużą presją czasu oraz sytuacjami, które mogą nas zaskoczyć w najbardziej niespodziewanych momentach. Osoby, które tu trafią, powinny być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami ze świata kultury, nowinkami technologicznymi oraz najnowszymi trendami w mediach społecznościowych.

Cechy pożądane w Dziale Media to przede wszystkim otwartość, pewność siebie, komunikatywność, punktualność, zaangażowanie w wykonywane zadania. Działając w Mediach doświadczysz pracy w bardzo ciekawym i różnorodnym zespole, przy tym często pod dużą presją czasu. W trakcie wolontariatu będzie można zaobserwować, jak wygląda praca przedstawicieli różnych mediów, jak przygotowują się i pracują ekipy telewizyjne. Poznasz wiele inspirujących osób oraz spróbujesz najświeższych nowinek w mediach społecznościowych.

SERIALCON

Dział ten zajmuje się obsługą SerialConu, czyli czegoś w rodzaju międzynarodowej konferencji o serialach (panele i spotkania toczą się równolegle w kilku salach). Do zadań Wolontariuszy należy opieka nad sprawnym przebiegiem wydarzenia dla kilkuset osób, w tym prowadzenie stanowisk akredytacyjnych i informacyjnych, dystrybucja materiałów, koordynacja poszczególnych sal i przestrzeni, w których toczy się SerialCon, opieka nad strefą VIP, „kącikiem dziecięcym", konkursami. Ponadto potrzebujemy również osób, które podejmą się opieki nad gośćmi polskimi i zagranicznymi – SerialCon ma osobną, specjalnie szkoloną drużynę „niań”! Dodatkowo wspieramy także dział PR i social media SerialConu, a także obsługujemy transmisje live FB z paneli.

Praca w dziale SerialConu to możliwość śledzenia od środka intensywnego wydarzenia o charakterze międzynarodowym i ze sporą publicznością. Można bliżej poznać twórców serialowych, zajrzeć za kulisy świata seriali oraz zdobyć wiedzę z dziedzin PR i social media.

ZADANIA SPECJALNE

Praca w Dziale Zadań Specjalnych jest specyficzna – obejmuje bowiem cały obszar Festiwalu i zakłada pomoc koordynatorom wszystkich działów w nagłych sytuacjach.

Wolontariat w Zadaniach Specjalnych zaczyna się dzień przed Festiwalem i trwa do kilku dni po jego zakończeniu.

Jest to dział dla osób, które cechuje odpowiedzialność, umiejętność pracy pod presją czasu, komunikatywność, samodzielność, kreatywność, szybki czas reakcji oraz umiejętność rozwiązywania problemów. W Zadaniach Specjalnych możesz poznać naszą festiwal od podszewki – poprzez pomoc pozostałym działom masz szansę nauczyć się zasad funkcjonowania każdego z nich. Do perfekcji opanujesz też pracę w zespole i zostaniesz superbohaterem Festiwalu.

MIASTECZKO FILMOWE

Miasteczko Filmowe zlokalizowane na Placu Szczepańskim to miejsce spotkań publiczności z gwiazdami Festiwalu. Od kilku lat wywiady z naszymi gośćmi przeprowadza Olivier Janiak. Ponadto w Miasteczku odbywają się warsztaty, panele, spotkania z youtuberami i influencerami, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży – jest to więc strefa szeroko rozumianej edukacji filmowej i telewizyjnej. Można tu zobaczyć na żywo sprzęt filmowy, wziąć udział w konkursach wiedzy filmowej i wygrać bilety na festiwalowe projekcje.

Pożądane cechy Wolontariuszy Miasteczka Filmowego to rzutkość, bystrość, umiejętność szybkiego reagowania i obserwacji – czyli autentyczna chęć do pracy i do pomocy. Miłość do kina, aktorów i muzyki filmowej, jak również talent dziennikarski są dodatkowymi atutami. Ponadto w Miasteczku można nauczyć się: pracy na planie produkcji telewizyjnej (wywiady są rejestrowane), przy organizacji warsztatów, a głównie eventu plenerowego skierowanego do szerokiej i zróżnicowanej publiczności.

DZIAŁ GOŚCI

Ten dział odpowiada za kompleksową organizacją pobytu gości na Festiwalu. Dba o zakwaterowanie oraz transport, przygotowuje harmonogramy pobytu i welcome packi, nadaje akredytacje. Wolontariusze w dziale będą pomagać koordynatorom dwojako:

- „nianie” – Każda „niania” ma przypisanego na czas Festiwalu gościa. Do jej obowiązków będzie należeć: odebranie go z lotniska, przekazanie festiwalowych dokumentów i opieka nad gościem w trakcie trwania feStiwalu.

- wolontariusze na desku industry – Wolontariusze spotykają się z gośćmi podczas ich wizyt w centrum festiwalowym i to oni są najczęściej pierwszym kontaktem z festiwalem. Odpowiadają za sprawne wydawanie welcome packów i akredytacji, uzupełnianie dokumentacji festiwalowej, udzielanie informacji gościom.

Jeśli jesteś: punktualny, cierpliwy, komunikatywny, rzetelny, uwielbiasz wyzwania, szybko i sprawnie reagujesz na pojawiające się trudności, lubisz poznawać nowych ludzi, posługujesz się przynajmniej jednym językiem obcy w stopniu zaawansowanym, dobrze znasz Kraków, a na Twojej twarzy zawsze gości uśmiech, to znaczy, że szukamy właśnie Ciebie! W dziale Gości będziesz miał okazję spotkać ludzi ze wszystkich stron świata, osobiście poznać przedstawicieli przemysłu filmowego z USA, Kanady, Europy, a nawet Australii. Nauczysz się odpowiedzialności, szybkiego reagowania na pojawiające się problemy, a także poznasz pracę działu od podszewki. Z pewnością nawiążesz także przyjaźnie i znajomości dłuższe niż 10 festiwalowych dni, które być może zaprocentują w przyszłości.

MARKETING

Wolontariusze w dziale Marketingu dbają o partnerów Mastercard OFF CAMERA - zarówno ich obsługę, jak i odpowiednie wyeksponowanie na Festiwalu. Chcemy, aby przedstawiciele firm i instytucji, którzy współtworzą nasze wydarzenie czuli się podczas naszej imprezy jak w domu! Większość działań opiera się na pracy sponsor desku w Centrum Festiwalowym. To tam zajmujemy się kompleksową obsługą gości, m. in wydawaniem akredytacji, przygotowaniem i wręczaniem welcome packów, materiałów informacyjnych czy wejściówek. Część zadań polega też na dystrybucji plakatów czy innych gadżetów promocyjnych. Wolontariusze naszego działu zajmują się także koordynacją akcji promocyjnych, dokumentacją zdjęciową oraz wspieraniem bieżących działań festiwalowych.

Pożądane cechy osób chętnych do pracy w tym dziale to: odpowiedzialność, kreatywność, wysoka kultura osobista, komunikatywność, gotowość do podejmowania nowych wyzwań. Marketing festiwalowy to jedna z najszybciej rozwijających się części imprezy. To tutaj wraz z naszymi partnerami festiwalowymi tworzymy Mastercard OFF CAMERA i jego wydarzenia towarzyszące. Wolontariat w tym dziale pozwala na zdobycie nowych umiejętności interpersonalnych czy tych związanych z tworzeniem wydarzeń towarzyszących i specjalnych. Daje też okazję do poznania przedstawicieli festiwalowych partnerów. Pokazuje, że kultura i marketing idą w parze, a efekty tej współpracy przyciągają do kin tysiące widzów!

CENTRUM INFORMACJI FESTIWALOWEJ

Centrum Informacji Festiwalowej dba przede wszystkim o informowanie widzów oraz gości Festiwalu o wszystkim, co dzieje się w trakcie imprezy. Przygotowanie w tym zakresie obejmuje głównie festiwalowy program i wydarzenia towarzyszące. Wolontariusze tego działu udzielają informacji praktycznych – np. jak kupić bilet na seans, co warto zobaczyć na festiwalu, jak poruszać się po mieście, co można zobaczyć w Krakowie.
Ważne cechy i umiejętności wolontariuszy tego działu to dobra znajomość języków obcych, szybkie przyswajanie informacji, cierpliwość, uprzejmość oraz wysoka kultura osobista. Praca w tym dziale szczególnie poszerzy Twoje umiejętności interpersonalne i komunikacyjne, dając również możliwość nawiązania nowych znajomości. Pogłębisz także wiedzę z zakresu organizacji festiwalu, obsługi widzów i gości czy planowania pracy.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Dział Wydarzeń Towarzyszących obejmuje różnorodne działania związane z tworzeniem koncepcji, planowaniem, logistyką i organizacją poszczególnych wydarzeń odbywających się w ramach Festiwalu: bankietów, gal oraz imprez tematycznych do sekcji filmowych. Każda z nich generuje inne zadania. Jeśli chodzi o gale są to: przygotowanie zaproszeń do wysłania, ich pakowanie i dystrybucja, planowanie widowni, obsługa gości podczas gal – witanie i wskazywanie miejsc, koordynacja widowni. Z kolei w przypadku bankietów Wolontariusze również pomagają w ich organizacji, przygotowaniu przestrzeni oraz obsłudze gości.

Szukamy osób cechujących się punktualnością, komunikatywnością, kreatywnością, pomysłowością, dokładnością i odpowiedzialnością. W sekcji odpowiadającej za gale przyda się dobra znajomość miasta (wszystkie zaproszenia muszą trafić we właściwe ręce i na czas) oraz otwartość i umiejętności komunikacyjne (żeby śmiało witać gości na galach i zapewnić im jak najlepszą obsługę). Dzięki nam dowiesz się, jak przebiega organizacja wydarzeń począwszy od tworzenia koncepcji i planowania po samą realizację. Ponadto nauczysz się dobrej organizacji czasu, pracy w grupie, radzenia sobie w stresowych sytuacjach oraz profesjonalnej obsługi gości.

SPRZEDAŻ

Dział Sprzedaży zajmuje się wydawaniem biletów zerowych dla osób z akredytacjami festiwalowymi, sprzedażą pojedynczych biletów dla uczestników festiwalu oraz udzielaniem informacji wszystkim gościom wydarzenia.

Działowi Sprzedaży podczas Festiwalu podlegają trzy oddziały, zwane też deskami: kasy, passy i drukarki. Każdy z nich charakteryzuje się odmiennymi zdaniami i ma różne potrzeby.

Pożądane cechy Wolontariuszy działu Sprzedaż to: odpowiedzialność, otwartość, komunikatywność, pracowitość, dynamiczność, szacunek do drugiego człowieka, cierpliwość, mile widziane doświadczenie przy innych Festiwalach na podobnych stanowiskach. Przyda się również znajomość obsługi kasy fiskalnej oraz terminala, ale nie jest to wymóg ani przymus. Ważna jest też dla nas umiejętność sprawnego liczenia i znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Cenimy sobie chęć poznania nowych ludzi, nauczenia się czegoś nowego, przeżycia fajnej przygody, rozsiania pozytywnej energii, która rozwieje te czarną. Ten dział to przede wszystkim dobra szkoła, która nauczy pracy pod presją czasu i ludzi, współdziałania, mechanizmów naszych programów sprzedażowych. Pozwoli też zdobyć doświadczenie pracy na tego typu evencie, w miejscu, gdzie dużo się dzieje. Mimo sporej odpowiedzialności, jaka spoczywa na barkach naszych Wolontariuszy, praca w dziale Sprzedaży to super zabawa i na to zawsze można liczyć!

PRO Industry

MASTERCARD OFF CAMERA PRO INDUSTRY to program wydarzeń festiwalowych adresowanych do profesjonalistów z branży filmowej. Głównym celem sekcji PRO INDUSTRY jest stworzenie przestrzeni, w której twórcy, producenci i inni przedstawiciele branży będą mogli poznać się i wymienić nie tylko doświadczeniami, ale też nowymi pomysłami. Spotkania PRO INDUSTRY mają charakter wykładów mistrzowskich (masterclass), paneli dyskusyjnych, warsztatów praktycznych, nieformalnych spotkań z twórcami i profesjonalistami z branży audiowizualnej oraz spotkań w formule 1on1 (One on One), czyli specjalistycznych, indywidualnych konsultacji biznesowych dla przedsiębiorców z branży audiowizualnej z ekspertami o międzynarodowym doświadczeniu. Wolontariat w dziale Pro Industry daje niepowtarzalną możliwość bycia świadkiem jak rodzą się filmowe projekty oraz jak z pomysłu przejść do realizacji.

OFF SCENA

OFF Scena to wielozadaniowy dział - osoby, które tu trafiają zazwyczaj nie są przypisane do wyłącznie jednego działania. Wolontariusze opiekują się artystami polskimi i zagranicznymi, stoją na bramkach oraz pomagają zadbać o garderoby i klub podczas prób czy koncertów.

Praca przy OFF Scenie odbywa się w różnych godzinach. W zależności od zadań – niektóre osoby są potrzebne już podczas prób (czyli od południa), inni przychodzą na zmianę przed otwarciem klubu, a pozostali są obecni tylko na koncertach. Wolontariusze, którzy opiekują się artystami, odpowiadają za ich pobyt przez cały czas trwania Festiwalu.

OFF Scena to dział idealny dla osób, które lubią muzykę i/lub organizację eventów, ale też kontakty z ludźmi. Świetnie, jeśli dodatkowo nie są Wam obce podstawy organizacji koncertów - ale nie jest to wiedza konieczna, bo na OFF Scenie właśnie tego można się nauczyć. Dyspozycyjność, odpowiedzialność oraz dobra znajomość angielskiego to wymagania dla osób, które będą opiekować się naszymi muzycznymi gośćmi. Pracując w tym dziale, można poznać artystów i spędzić z nimi sporo czasu, a także podejrzeć kulisy koncertów.



KONTAKT Z DZIAŁEM WOLONTARIATU

CONTENT
MAŁGORZATA HORWAT - MANAGER
M.HORWAT@OFFCAMERA.PL
CONTENT
BIURO WOLONTARIATU
WOLONTARIAT@OFFCAMERA.PL

 

REGULAMIN WOLONTARIATU

PRZECHODZĘ DO REGULAMINU