Image
jpg

9 września na Mastercard OFF CAMERA widzowie mieli okazję zobaczyć film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, a po seansie porozmawiać z jego twórcami – producentką Anną Waśniewską-Gill, aktorem i odtwórcą głównej roli Piotrem Trojanem oraz aktorką Nel Kaczmarek.

 

Twórcy opowiadali o tym, jak wygląda praca przy produkcji, która nie dość, że opowiada prawdziwą historię to jeszcze podejmuje tak trudny temat. Piotr Trojan opowiadał o swoim spotkaniu z Tomaszem Komendą. – Byliśmy z Anią u Tomka dzień po jego urodzinach. Pojechaliśmy na spotkanie do mieszkania, w którym się to wszystko wydarzyło. To było bardzo wzruszające spotkanie, bo ja już o Tomku bardzo dużo wiedziałem, dużo materiałów oglądałem i był dla mnie już ikoną - wspomina. - Często ludzie pytają, o czym rozmawialiśmy. Były łzy, był śmiech, było wzruszenie. 

 

Komenda oraz jego rodzina współpracowała z filmowcami na każdym etapie filmu, a pierwszy pokaz był zarezerwowany wyłącznie dla nich. – Wydaje mi się, że cała produkcja przez to, że jest to prawdziwa i dramatyczna historia oraz przez to, że poznaliśmy tę rodzinę była emocjonalnie trudna. Nel Kaczmarek podkreśliła, że film dał nadzieję innym osób niesłusznie osadzonym w więzieniach, gdyż, niestety, historia przedstawiona na ekranie nie jest jedyną tego typu sytuacją.

 

Jednym z bardziej poruszających wątków filmu jest relacja między głównym bohaterem, a jego matką, graną przez Agatę Kuleszę. Piotr Trojan bardzo pozytywnie wspominał tę współpracę: - Widzę teraz po czasie zwłaszcza, że Agata była bardzo mądra w podejściu do tego wszystkiego. Sposób, w jaki Agata buduje rolę i jak sprawdza, jakich środków użyła, pewnego rodzaju “trzecie oko”, zawsze ma dystans - słuchałem i uczyłem się tego wszystkiego.

 

Twórcom zależało na realizmie w przedstawieniu życia więziennego, scenariusz był konsultowany w tym celu z byłym więźniem, a reżyser bardzo ściśle trzymał się jego wytycznych. Byli więźniowie również statystowali w produkcji. - Reżyserowi bardzo na tym zależało, żeby nie była to bajka o więzieniu, tylko, żeby było to jak najbardziej zbliżone do tego, jak to faktycznie wygląda - podkreśliła producentka.

 

Film “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” jest dostępny w serwisie Player.pl.


 

Text author
Emilia Osmólska
Picture author
Klaudyna Schubert