Image
Timothee Chalamet

Gdy temperatura szybuje w górę a szczytem marzeń jest zacieniony balkon albo wyjazd nad morze, z pomocą przychodzi świat kina, oferując wyjazdy do słonecznych Włoch, czy pokazując inspiracje na spędzanie wakacji w mieście. Twórcy wykorzystują magię lata, by pokazać jeszcze większe piękno miłości, czy też trudy dorastania. Wakacje są często czasem przełomowym dla bohaterów, którzy w chwilach beztroski muszą stawać przed ważnymi wyborami. 

 

„Rzymskie wakacje”, reż. William Wyler (1953)

Księżniczka Anna (Audrey Hepburn) ucieka służbie w czasie podróży po Europie i postanawia zwiedzić Rzym na własną rękę – bez towarzystwa sztabu ludzi, którzy nieustannie narzucają jej sztywne reguły. Film został nagrodzony 3 Oscarami: dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, za kostiumy oraz scenariusz. 

 

„Wakacje z duchami”, reż. Stanisław Jędryka (1971)

Prawdopodobnie tego mini serialu na podstawie powieści Adama Bahdaja nie trzeba nikomu przedstawiać. Pikador, Perełka i Mandaryn spędzają wakacje na wsi, gdzie znajduje się stary zamek, w którym podobno straszy. Chłopcy próbują odkryć jego tajemnicę i jak to zwykle bywa – pakują się w kłopoty.

 

„Podróż za jeden uśmiech”, reż. Stanisław Jędryka (1972)

Jeżeli ktoś szuka inspiracji do podróży autostopem, „Podróż za jeden uśmiech” to strzał w dziesiątkę. Przygoda długa jak z Krakowa aż po wybrzeże - polskie lato pachnące jeziorem, zupą mleczną i spaniem na sianie. Absolutnie do powtórzenia w każde wakacje.

 

„Dirty dancing”, reż. Emile Ardolino (1987)

Było ciepłe lato, choć czasem padało, dużo się tańczyło i mało się spało: Frances spędza wakacje z rodzicami w ośrodku wypoczynkowym, w którym poznaje seksownego nauczyciela tańca (Patrick Swayze!). Pokazuje on jej życie, które było dla niej niedostępne, ale bardzo pragnie tak żyć. Wychowana pod kloszem postanawia odrzucić nakładane na nią zasady.

 

„Niebiańska plaża”, reż. Danny Boyle (2000)

Młody Richard (Leonardo DiCaprio) rzuca wszystko, co ma w Ameryce i rusza w poszukiwaniu przygody, której stawką może być nawet życie, gdyż niebiańska plaża nie jest tym, za co na początku ją miał. Bardzo ważny i pouczający seans.

 

„Kochankowie z księżyca”, reż. Wes Anderson (2012)

Zakochani w sobie nastolatkowie zawierają pakt, że uciekną razem z domu w trakcie lata, by przeżyć razem cudowną przygodę. Wes Anderson z wrodzoną sobie czułością i estetyką pokazuje historię młodzieńczej miłości, w ślad za którą podąża całe miasteczko. 

 

„Królowie lata”, reż. Jordan Vogt-Roberts (2013)

Joe, Patrick i Biaggo postanawiają uciec latem do lasu, gdzie budują dom. W chatce pojawia się jednak Kelly, którą darzą uczuciem zarówno Joe, jak i Patrick. Wakacyjny film o przyjaźni i dojrzewaniu, nie tylko na lato!

 

„Nienasyceni”, reż. Luca Guadagnino (2015)

Marianne (Tilda Swinton) - gwiazda showbiznesu i jej ukochany - Paul (Matthias Schoenaerts), szukają spokoju na małej wyspie we Włoszech. Nieoczekiwany zamęt wprowadza do ich życia wizyta byłego partnera Marianne – Harry’ego (Ralph Fiennes), który odwiedza ich wraz z córką (Dakota Johnson). 

 

„Wspomnienie lata”, reż. Adam Guziński (2016)

Lata 70-te w Polsce. 12-letni Piotrek przeżywa wakacje, które zmienią jego dziecięce postrzeganie świata. Letnia atmosfera przebiega na doświadczaniu skrajnych emocji: miłości i rozczarowania, i jest daleka od beztroski, z którą kojarzą się wakacje.

 

„Tamte dni, tamte noce”, reż. Luca Guadagnino (2017)

Luca Guadagnino jak nikt potrafi pokazać lato. Jego filmy nie tylko wyglądają, ale także pachną i smakują latem. Elio zakochuje się w Oliverze, który spędza wakacje w domu jego rodziców. Chłopak nie spodziewa się tak głębokiego uczucia, połączonego z niewyobrażalnie wielką fascynacją i inspiracją. 


„Słodki koniec dnia”, reż. Jacek Borcuch (2019)

Jacek Borcuch w swoim filmie pokazał to, co typowo włoskie, z tym co uniwersalne – zestawia klimat Włoch z pytaniami o życie na emigracjibycie twórcą, „Słodki koniec dnia” został dostał główną nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w trakcie 12. Edycji MasterCard OFF CAMERA. 


Kinga Majchrzak